Nadmiernie przetłuszczająca się cera, zaburzenia hormonalne, czy też nieodpowiednia pielęgnacja oraz źle dobrane kosmetyki to tylko niektóre przyczyny zapchanych porów. Trudno się dziwić, iż są one uznawane za nieestetyczne oraz nie porządne, dlatego też stosuje się różnego rodzaju sposoby, które skutecznie oczyszczą pory.

Można w tym celu używać odpowiednich kosmetyków, a także korzystać z zabiegów w gabinetach kosmetycznych, jak i skorzystać z domowych sposobów. Ważne jest, aby osiągnąć zamierzony efekt. Zapchane pory nie tylko źle się prezentują, ale również mogą powodować powstawanie stanów zapalnych. Jak zatem można sobie z nimi poradzić?

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów jest kuracja retinoidami. Są to pochodne witaminy A. Powodują one delikatne i stopniowe złuszczanie się naskórka, tym samym przyczyniając się do wymiany starego naskórka na nowy. Jednak nie jest to jedyna zaleta pochodnych witaminy A, które również skutecznie pobudzają skórę do produkcji kolagenu, czego efektem jest również poprawa elastyczności skóry. q

Dobrym rozwiązaniem na pozbycie się zaskórników są również plasterki, pozwalają one na usunięcie powierzchownych i płytkich zaskórników. Ważne jest, aby przed aplikacją takich plasterków peel-off najpierw oczyścić oraz ogrzać skórę, dzięki temu pory będą otwarte i łatwiej będzie usunąć zanieczyszczania z nich.

W przypadku kiedy problem jest dosyć zaawansowany warto rozważyć kurację kwasem salicylowym, który posiada właściwości złuszczające oraz przeciwzapalne, a także wspomagające odblokowywanie porów. Pomimo jego skuteczności, kwas salicylowy nie należy do mocnych kwasów i w odpowiednim stężeniu może on być także stosowany przez osoby, które mają wrażliwą cerę.

Podstawą pielęgnacji, która będzie zapobiegała tworzeniu się zaskórników są regularne peelingi. Częstotliwość ich wykonywania oraz rodzaj peelingu należy dostosować do typu skóry. W przypadku cery tłustej, mocno zanieczyszczonej sprawdzą się peelingi gruboziarniste natomiast cera delikatna, wrażliwa i skłonna do podrażnień zdecydowanie lepiej będzie tolerowała peelingi enzymatyczne. Jednak żaden peeling nie powinien być wykonywany częściej, niż dwa razy w tygodniu.

W przypadku, kiedy problem jest dosyć poważny warto skorzystać z pomocy profesjonalisty i udać się do kosmetyczki lub nawet do dermatologa.

Aby skóra była piękna, czysta i zdrowa należy o nią odpowiednio dbać. Jednak kluczem do sukcesu jest regularność oraz odpowiedni dobór preparatów. Należy obserwować swoją skórę i wybierać te rozwiązania, której jej służą.

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany