Papież Franciszek stał się bardzo szybko ulubieńcem nie tylko wiernych, ale także mediów i nawet niewierzących z całego świata.

Na czym jednak polega fenomen tego człowieka, który swoimi wypowiedziami i zachowaniami porusza serca milionów ludzi? To, co wyróżnia obecnego papieża to ponadprzeciętna skromność, otwartość, pokora, a nade wszystko postawa prawdzie szczerego miłosierdzia.

Media najbardziej skupiają się jednak na tym, co jest najbardziej kontrowersyjne, a mianowicie na rozwiązaniach dotyczących afery pedofilskiej w Kościele katolickim. Podczas, gdy poprzedni papieże niezbyt chętnie podejmowali ten temat, Franciszek wprowadza na tym polu rewolucyjne zmiany. Od pewnego czasu nie ma mowy o tym, aby jakikolwiek duchowny mógł być chroniony przez Watykan i w konsekwencji miał szansę uniknąć konsekwencji swoich przestępstw.

Franciszek mimo, że nie przymyka bynajmniej oczu na grzechy i ludzką głupotę, wykazuje zarazem postawę niespotykanej dotąd wśród duchownych tolerancji i miłosierdzia. Niczym sam Jezus Chrystus broniący jawnogrzesznicę przed kamieniowaniem, stwierdza, że nie ma podstaw do oceniania osoby homoseksualnej, jeśli ta jest dobrym człowiekiem. To co porusza ludzi w osobie papieża, to również jego niezwykłe umiłowanie życia w ubóstwie. Nieraz media przedstawiały obraz Franciszka jadącego na rowerze lub w starym Oplu, czy też spożywającego posiłki z najbiedniejszymi. Nie sposób przewidzieć jaki będzie dalszy ciąg obecnego pontyfikatu, można być jednak pewnym, że Franciszek zaskoczy nas jeszcze nie raz!

O Autorze

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany