W jaki sposób zdobyć szybko trochę gotówki na dodatkowe wydatki? Podpowiadamy kilka prostych sposobów.

Czasem po prostu mamy dodatkowe wydatki i potrzebujemy trochę ekstra kasy. Ale pieniądze nie leżą przecież na ulicy… a może jednak? Zobacz gdzie czai się szybka gotówka dla ciebie!

Pieniądze zamrożone w sprzętach i rzeczach

Czy wiesz ile pieniędzy masz pochowanych po szafach? Zanim odpowiesz, że przecież wcale ich nie masz rozejrzyj się – na pewno nie używasz wszystkiego, co masz w domu. Zrobienie generalnych porządków i podzielenie rzeczy na konieczne i zbędne, to prosty sposób na to, by w naszym portfelu pojawiła się szybka gotówka. Jeśli ostatni raz dana rzecz była używana więcej niż pół roku temu (rok dla artykułów sezonowych, takich jak narty czy zimowe ubrania), to z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że wcale nie jest ci potrzebna. Wybrane w ten sposób rzeczy wystaw na portalu aukcyjnym lub lokalnej tablicy z ogłoszeniami (także internetowej) – zarobisz w ten sposób trochę dodatkowych pieniędzy.

Szybka gotówka, ale tylko na miesiąc

Jeśli pieniądze są ci naprawdę potrzebne – np. na naprawę pralki lub dentystę – a w tym miesiącu nie masz już oszczędności, z których możesz skorzystać, warto rozważyć opcję pożyczki. Szybka gotówka otrzymana w ten sposób, trafi na twoje konto nawet w kilkanaście minut i bez zbędnych formalności. Trzeba jednak pamiętać, że to sposób krótkoterminowy – pożyczki pozabankowe można wziąć na maksymalnie miesiąc. Dlatego bardzo ważne jest, aby mieć pewność, że w kolejnym miesiącu będziemy mogli ją bez problemu spłacić. Jeśli prowadzimy domowy budżet i dobrze znamy własne finanse, to oszacowanie tego nie powinno być problemem.

Stary kredyt na nowych zasadach

Jeśli szukasz możliwości zdobycia dodatkowych pieniędzy, a już masz kredyt w banku, warto przyjrzeć mu się jeszcze raz. Przy większych kredytach i dobrej historii spłat banki czasem idą swoim klientem i zgadzają się na renegocjację warunków. Może to być obniżenie oprocentowania, czy skrócenie lub wydłużenie okresu spłaty. Możesz też rozejrzeć się po innych bankach, niż ten, w którym masz kredyt, za ofertą przejęcia i przeliczenia kredytu. Zwykle dotyczy to tzw. konsolidacji, czyli zebrania kilku zadłużeń w jedno (czyli np. kredytu na samochód, rat za lodówkę i kredytu konsumpcyjnego w jeden większy kredyt), ale możemy też popytać o możliwość przejęcia pojedynczego zobowiązania. Korzyścią jest zwykle niższa rata i atrakcyjniejsze warunki. Należy tylko bardzo dobrze przeczytać umowę – zarówno starego, jak i nowego kredytu – żeby uniknąć niespodzianek.

Może nie szybko, ale skutecznie – budżet

Nie warto zapominać o oczywistości – tylko systematyczność w oszczędzaniu pozwoli nam na cieszenie się większą ilością gotówki w portfelu na dłużej. Prowadzenie domowego budżetu, to jednocześnie najprostszy i najskuteczniejszy sposób, by to osiągnąć. Wystarczy tabela w Excelu, w której spisujemy wszystkie nasze dochody i wydatki, co do złotówki wydanej na poranną gazetę lub batonika. Często już po pierwszym miesiącu widzimy, że pewna kategoria wydatków pochłania nam bardzo dużo pieniędzy, zupełnie niepotrzebnie. A wtedy zaczynamy się zastanawiać nad tym, jak te akurat wydatki ograniczyć. I oszczędności tworzą się same!

Jakie jeszcze znacie sposoby na szybką gotówkę, które nie obciążają budżetu?

O Autorze

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany